Víte, kdy vás kojení ochrání před těhotenstvím?

Jednoduše, ne všechny "zaručené" pravdy o antikoncepci lze brát vážně. Jednou z takových "zaručených" rad je, že během kojení žena nemůže otěhotnět, a tak si sex lze v tomto období užívat naplno a bez obav. Je to ale trošku jinak …
 test těhotné

Kojení chrání, ale ne zcela

kojení má na ženský organismus celou řadu vlivů. Mimo jiné hormonální změny v ženském těle během kojení způsobují, že vajíčka nedozrávají a ovulace je potlačena.
Jenže na to, aby kojení mělo na ženu takový vliv, musí být splněno několik podmínek.
Děťátko nesmí být krmeno umělou výživou a matka kojí dítě bez omezení, na požádání, tedy ne podle nějakých časových harmonogramů (přes den by neměly být pauzy mezi kojeními delší, než 4 hodiny). Důležité je i noční kojení – tam by přestávka neměla být delší než 5-6 hodin.
Narušit antikoncepční účinek kojení může i používání dudlíku, nebo podávání tekutin (čaj, voda) z láhve. Další podmínkou antikoncepčního účinku kojení je, že děťátko ještě nezačalo jíst příkrmy a je tedy výlučně kojeno. V našich podmínkách to je obvykle maximálně 6 měsíců od narození.

Bez menstruace těhotenství nehrozí?

Mnoho maminek věří, že když po porodu ještě nepřišla menstruace, těhotenství jednoduše nehrozí. Není to ale docela tak. Přestože šance, že žena otěhotní po porodu ještě před tím, než přijde první poporodní menstruace, není vysoká, může se to stát.
čáp nese mimčo
Menstruační cyklus po porodu totiž může být dost nevyzpytatelný. Předtím, než dojde k prvnímu menstruačnímu krvácení, dochází zpravidla k ovulaci. Pohlavní styk v době kolem ovulace je z pohledu početí dost rizikový. Žena tak může otěhotnět, aniž dostala vůbec první menstruaci po porodu.
Možností je i sledování příznaků návratu plodnosti, zejména výskyt takzvaného plodného hlenu. Ten má průzračnou barvu a konzistencí připomíná vaječný bílek. Pokud se takový hlen u ženy objeví, je to znak plodného období a je tedy šance na otěhotnění, i když ještě neproběhla první menstruace od porodu.
 

Víte, kdy vás kojení ochrání před těhotenstvím?
5 (100%)1