Jaká pravidla dodržovat, pokud se nám rozbijí zásuvky a vypínače

To však není pravda u případů, jako jsou zásuvky a vypínače. Jelikož se jedná o zařízení, která jsou pod proudem, je dobré učinit v případě jejich poruchy některá bezpečnostní opatření. Která to jsou?
 
Začněme nejprve u vypínačů. U těch je to menší problém, neboť bývají velmi dobře izolovány. Pozor bychom si měli dát hlavně v tom případě, že je poškozen či odpadlý kryt a kontakty jsou obnaženy. I když to totiž vypadá, že jsou stále dobře izolovány, nedejte se mýlit. Může v nich být malá trhlinka, okem téměř nepostřehnutelná. I ta však stačí k tomu, aby vám přes ní do těla v případě, že se jí dotknete, prošel elektrický proud.
 různé typy zásuvek
Co tedy udělat? V první řadě je nutné odpojit přístroj od zdroje elektrického proudu, pokud je to jen trochu možné. Tím zabráníte tomu, abyste dostali elektrický šok v případě, že neopatrně sáhnete například na obnažený drát.
 
Pokud však není možné stroj od elektřiny jednoduše odpojit, raději zavolejte odborníka. Je to mnohem lepší, než zbytečně riskovat zranění či dokonce smrt v případě, že máte například slabší srdce.
 
Dobré je také pokud možno lokalizovat zdroj poruchy, zda je přímo v samotném vypínači, nebo zda je problém jinde v přístroji. To je důležité, neboť je nutné vědět, kterou část bude potřeba vyměnit. V každém případě pak danou věc odneste do kvalifikovaného servisu, zvlášť pokud je ještě v záruce.
 
Elektrické zásuvky jsou poněkud jiný případ. Zde se mějte na pozoru především ve chvíli, kdy z ní létají jiskry, a je slyšitelné sršení. Snad není třeba dodávat, že takováto situace je velmi nebezpečná. Co tedy dělat?
 průhledná elektrická zásuvka
V první řadě zamezte vstup do místnosti ostatním členům rodiny, především dětem a domácím mazlíčkům. Ti by se totiž mohli stát velmi snadno obětí velmi vážné nehody, která by mohla být i smrtelná.
 
Dále se pokuste ji odříznout od dalších dodávek elektřiny, například tím, že vypnete pro tu část domu či bytu pojistky. Pokud je tam zastrčen nějaký přístroj, neodpojujte jej, a to ani ve chvíli, kdy jste dodávku proudu přerušili. Následně zavolejte kvalifikovaného elektrikáře. Rozhodně se nepokoušejte to vyřešit sami.
 
Jak je vidět, je vždy lepší hledat kvalifikovanou pomoc. Je třeba si uvědomit, že se nejedná o nic jednoduchého a v sázce že může být i život. A věřte, že riskovat jej kvůli opravě nějakého zařízení za to rozhodně nestojí.